Yönetim Danışmanlığı

Kurumsal stratejiler ile insan kaynakları stratejilerinin uyumu için, ilgili politika ve prosedürlerin gözden geçirilmesi ve yeniden yapılandırılmasına yönelik danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

İnsan Kaynakları İş Süreçleri Analizleri

Kullanıcılar ile birlikte kurumun mevcut İnsan Kaynakları Yönetim süreçlerinin, organizasyon yapısının ve iş akışlarının incelenerek yapılan durum değerlendirmeleri kapsamında; eksik görülen uygulama, yapı ve süreçlerin tasarlanıp dokümante edilmesi, tasarlanan yapılar ile HUMANIST bilgi giriş, güncelleme ve raporlama adımları arasındaki ilişkilerin kurulup, uyumlarının sağlanması hizmetleri verilmektedir.

Uygulama Danışmanlığı

Sistemlerin, sektörler özelinde en iyi uygulamalar çerçevesinde, deneyimli danışmanlar ve denenmiş yöntemler ile hızlıca devreye alınmasını teminen, bilgi ve uzmanlık desteği verilmektedir.

Humanist Uygulama Eğitimleri

Uygulamaya alma öncesi veya sonrasında çalışma ortamı ile sistemlerin uyumlu çalışması için gerekli tüm teknik ve uygulamaya dönük yazılım eğitimleri kapsamında, kavramsal sistem yönetimi ve işbaşı eğitimleri, teknik ve insan kaynakları uzmanlarının yazılım üzerinde yetkili kullanıcı ve eğitimci eğitimleri verilmektedir.

Teknik Danışmanlık, Uyarlama, Veri Aktarımı, Entegrasyon

Kurumsal kaynak planlama yazılımları ve diğer sistemler ile uyum içinde çalışan bir İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi için, önceki ortamlarda oluşan verilerden en iyi biçimde yararlanarak iş sürekliliğini sağlamaya yönelik, farklı ortamlarda önceden kullanılan ve güncellenen mevcut verilerin, HUMANIST veri tabanına aktarılması, HUMANİST'in entegre olduğu diğer sistemler ile veri iletişimini sağlama (Muhasebe, CRM, Güvenlik, Kimlik Yönetimi, Kurumsal Portal, Operasyon vs.) hizmetleri verilmektedir.

Uygulama Sonrası Destek

En iyi sonuçların sürekliliği için, bu işte uzmanlaşmış danışmanlarımız tarafından, uygulama öncesi ve sonrasında kullanıcı desteği çerçevesinde, insan kaynakları yönetimi ve teknoloji alanlarındaki değişimlere uyum çalışmaları ve düzenli sürüm güncellemeleri yapılmaktadır. Yerel teknik ve insan kaynakları uygulamaları desteği ile birlikte, mevzuat değişikliklerine anında uyum desteği de sağlanmaktadır. 

Platform Hizmetleri

İnsan Kaynakları bilgilerini ve bu bilgilerin yönetildiği ve saklandığı bilgi sistemlerini (güvenlik, teknik altyapı yatırımı ve/veya maliyet düşürme gibi) çeşitli nedenlerle bünye içinde tutmak istemeyen kurumlar için; BİLİN YAZILIM’ın sağladığı ve teknik desteğini verdiği ortak bir platform üzerinden aylık kiralama sistemi ile kullandırılması hizmeti verilmektedir.

Çağrı Merkezi Desteği

Çağrı merkezi, mesai saatlerinde ve arzu edildiğinde mesai saatleri dışında sürekli olarak kurumlardaki yetkili kullanıcıların çağrılarına cevap vererek, kullanıcıların çözümleyemedikleri konularda yardımcı olmaya çalışmaktadır. Kullanıcıların yazılım kulanımı ile ilgili bilgi ihtiyaçlarına ek olarak; kendi kurumlarında ortaya çıkan yapısal, işlevsel değişiklikler, farklı bakış açılarıyla ortaya çıkan yeni sorular ya da bir konu hakkında daha ayrıntılı olarak bilgi almak istediklerinde yapacakları çağrılar yıllık bakım anlaşması çerçevesinde standart olarak sağlanmaktadır.

App

    Gayrettepe Mah.Yıldız Posta Cad. D Plaza No:52 Kat:4 34349 İstanbul/Turkey

    +90 212 217 31 37

    +90 533 648 09 00

    +90 212 217 32 96

    bilin@bilin.com